Psychotesty řidičů v Praze a MB

PhDr. Michal Walter - akreditovaný dopravní psycholog

Lidé v době dovolené spěchají, cestu si příliš neplánují, pak stojí v koloně a ztrácí čas. Počet přestupků v tomto období vždy roste, a to zejména kvůli agresivitě řidičů. Proč se v období začátku prázdnin nechováme za volantem naopak lépe? Podle dopravního psychologa Michala Waltra existuje více faktorů, které nehody vyvolávají.

Část řidičské populace v Česku jsou lidé, kteří mají rádi riziko, pumpují si adrenalin do krve, a to nemusí vždy dopadnout dobře. Jak se tomu bránit? „Když vidím, že se na mne někdo lepí, tak uhnu na pravou krajnici, zásadně nezávodím a snažím se, aby ten řidič co nejrychleji ode mne zmizel,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovu.

Jsou ale také řidiči, kteří to takhle neberou, začnou s řidičem závodit, což může skončit velmi špatně. Ke snížení počtu agresorů na silnicích ale podle něj represe nestačí. „S těmi lidmi je potřeba dlouhodobě pracovat, změnit jejich chování a myšlení,“ míní. 

Někteří z řidičů určitě nemají na silnicích co dělat, doživotní zákaz řízení ale v Česku neplatí. Řešení podle něj stále existuje. „Rehabilitace řidičů se provádí ve všech státech kolem nás, doufám, že se to postupně podaří zařadit do legislativy a že se s řidiči bude systematicky pracovat,“ nastiňuje.  

Práce s neukázněnými řidiči probíhá na základě intenzivního skupinového působení, během kterého se probírají nejrůznější otázky – proč se vybodovali, dostali zákazy, používali alkohol nebo se chovali agresivně. „Postupně se ta témata otevírají,“ popisuje s tím, že právě tyto pilotní projekty nabízejí dobrou šanci zapůsobit alespoň na část neukázněných řidičů.  

„Bodový systém se osvědčil zejména ze začátku, kdy došlo k výraznému poklesu nehodovosti, ale mám pocit, že se trochu okoukal, a možná proto je potřeba ho nějak změnit. “

A v té souvislosti připomíná klišé, které opakují zejména dopravní psychologové – jak žiješ, tak řídíš. U velké skupiny řidičů se totiž chování mimo vozovku přenáší za volant. „Největší přestupci jsou ti, kteří porušují pravidla i mimo silnici, ve svém životě, práci, podnikání, rodině,“ upozorňuje.

Monday, July 18, 2016 10:38:00 AM

Comments

Friday, March 29, 2019 9:50:31 PM
SahibKumarKhan
View User Profile for SahibKumarKhan

re: Jak žiješ, tak řídíš! připomíná dopravní psycholog. Jak snížit agresivitu na silnicích?

Laptop Under 20000
Laptop Under 30000
Laptop Under 60000
Laptop Under 50000
Phone Under 15000
Phone Under 5000
Laptop Under 40000
Earphone Under 1000
Phone Under 8000
Phone Under 5000

Monday, April 15, 2019 6:41:00 AM
SahibKumarKhan
View User Profile for SahibKumarKhan
Monday, April 15, 2019 6:41:47 AM
SahibKumarKhan
View User Profile for SahibKumarKhan
Monday, April 15, 2019 6:42:19 AM
SahibKumarKhan
View User Profile for SahibKumarKhan